Ankara Gölge Sistemleri

Ocak 20, 2016by 0

ANKARA GÖLGE SİSTEMLERİ

 

“Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkenti, vatanımızın kalbi, ikinci büyük ilimiz Ankara; ismiyle, milli mücadeledeki konumuyla, planlı gelişimiyle insana güven veriyor. Coğrafi konumu itibariyle neredeyse Türkiye’nin tam ortasında olduğu gibi, Türkiye bir insan vücudu olarak tasavvur edilse, Ankara o vücudun kalbidir. Zaten bir nevi beynimiz olan meclisimiz de orada değil mi? Coğrafi konumu, mimari dokusu, tarihi, siyasal ağırlığı… gibi nedenlerle her gün binlerce insanın uğramak zorunda kaldığı bir şehirdir.

 

“Yurt içi ve yurt dışı turizmi açısından her geçen gün daha fazla pay kapmaktadır. En belirgin noktasında, antik ve modern Türk mimarisinin zarafetinin bir simgesi haline gelen Anıtkabir yapılmış, tarihi kale ihtişamıyla şehrin en eski yerleşim yerlerini kuşatmıştır. Kale duvarlarının içinde 12. yy’la ait Alaaddin Camiinin yanında restore edilen pek çok sayıda eski Türk mimarisini ve ev yapısını yansıtan eski Türk evleri mevcuttur. Bu yapılar içinde hayat bulan birçok sanat galerisi ve geleneksel Türk mutfağından yemek örneklerinin yapıldığı lokantalar vardır. Aslına uygun restore edilmiş Bedestendeki Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde Paleolitik (Taş çağları), Neolitik (Taş devirlerinden sonra) dönemlere ve Hitit, Frigya, Urartu ve Roma uygarlıklarına ait değeri biçilmez eserler sergilenmektedir.

 

Ankara Kalesi’nin dışında ise; Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti mimari eserleri iç içe girmiş vaziyette harika bir şah eser tablo gibidir. Bu tabloyu tarif etmekten aciz kalıyorum. En iyisi tarihi, kültürel, ekonomik, coğrafi, jeopolitik, turistik… Gibi bütün değerleriyle eşsiz bir şehir olduğunu söylemekle yetinelim.

 

Böylesine büyük bir şehirde yaşamak insanı hem fiziksel hem de psikolojik olarak yorar. Ayrıca gün geçtikçe ömürden düşen yıllarla birlikte insan yaşlanır. Bu zamanlarda insan huzurlu, mutlu vakitler geçireceği mekanlar arar. Her ne kadar insanın evi insanın yeryüzündeki cenneti ise de; dışarıda yani açık havada yaşam faaliyetlerine devam etmek herkesin özlem duyduğu bir hayat tarzıdır. Kısacası; hayatımızı sürdürdüğümüz işyerimizin, evimizin, bahçemizin, şehrimizin her alanının bizim için huzur, rahat ve konforlu olmasını isteriz. Bu bağlamda dış mekanlar gölge sistemleriyle insanın açık havada isteğine uygun yaşama imkanı sağlar.

 

Öyle ise, Gölge sistemleri hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

 

Gerek sosyal mekânlarda, gerek parklarda, evlerin balkon ve teraslarında, pencerelerde, bahçelerde, garajlarda, havuzlarda gölgelendirme sistemlerine ihtiyaç vardır. Çünkü İnsanoğlu kapalı bir ortamdan ziyade açık hava mekânlarında vakit geçirmek ister. Bu isteğine uygun çözümler geliştirerek çevrenin ve iklim şartlarının zararlarından korunur. Bu çözümlerin başında çok amaçlı, ileri teknolojik imkânlarla çevreye uyum sağlayıp hatta güzellik katan gölge sistemleri gelir.

 

Bu sistemler sayesinde insanlar açık havada eğlenir, yer içer, gezer, parti yapar… Hale gelmiştir. Bu sistemler sayesinde her kes evinin bahçesini, terasını bir park haline getirebilir. Bu sistemler sayesinde evlerin pencere ve balkonları gölgelendirilir. Bu sistemler sayesinde kafeler, lokantalar, restoranlar, eğlence yerleri insanlara rahat ve konforlu hizmet sunar. İnsanlar bu yaşamsal faaliyetlerde bulunurken gölge sistemleri sayesinde özellikle yaz mevsiminde güneşten gelen zararlı ve rahatsız edici ışınlardan ve fazla sıcaklıktan korunurlar. Aynı zamanda gölge sistemi sert esen rüzgârların etkisini de azaltır. Gölgelendirme tente sistemi, pergola sistemi gibi sistemlerle yapılır.

 

Ankara’da hayat sürenler ve Ankara’da kalmak zorunda olanlar Ankara gölge sistemleri sayesinde daha fazla açık havadan faydalanma imkânına sahiptirler. Çünkü Ankara gölge sistemleri;

 

*Kaliteli,

 

*Güvenilir,

 

*Dış mekâna uyumlu,

 

*Çevreye saygılı ve çevreye dost,

 

*Bol çeşit,

 

*Samimi,

 

*Güleryüzlü bir hizmet sunar.

 

Gölge sistemleri için, Ankara gölge sistemleri en iyi seçim. Selam ve dua ile….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *