Tente İmalatı

Kasım 25, 2015by 0

Evlerimizin, iş yerlerimizin veya bahçelerimizin, kısaca yaşadığımız her alanın rahat, konforlu ve huzurlu olması istenir. Buna bağlı olarak bu alanların korunması çok önemlidir. İster güvenlik açısından olsun ister doğal etkenlerden olsun, yaşanılan veya vakit geçirilen alanların güvenli ve her türlü koruma sisteminin yapılmış olması gerekmektedir. Bu duruma bağlı olarak özel alanların öncelikle doğal etkenlerden korunması gerekir. Bu etkenlerin başında da hava koşulları gelmektedir. Özellikle Güneş’in yakıcılığından, yağmurun ıslaklığından ve karın soğuğundan korunmak gerekmektedir. Nasıl bunun için kıyafetlerimizi artırıyorsak yaşam alanlarımızın da korunmasının arttırılması gerekmektedir. Özellikle kafelerde, evlerin bahçelerinde veya bunun gibi alanlarda tente yaptırmak yapılabilecek en önemli korunma işlemlerinden biridir. Özellikle açık hava özelliği gösteren kafelerde, açılır kapanır tentelerin kullanılması günümüzde artık elzemdir. Biz de bu yazımızda tentenin neden kullanılması ve tercih edilmesi gerektiğini anlatacağız. Öncelikle tente imalat işlemlerinden, sonra da tente türlerinden bahsedeceğiz.

Tente İmalatı

Tenteler, özel ilgi ve alaka isteyen sistemlerdir. Öncelikle tente imalatı yapmak herkesin yapabileceği bir iş değildir. Firmaların özellikle uzman kişileri çalıştırması ve bu konu üzerinde son derece disiplinli ve düzgü çalışması gerekir. Tente sistemleri otomatik sistemler olduğu için bir süre sonra sadece tek bir komut ile çalışabilecek sistemler haline dönüştürülürler. Bu nedenle tente imalat ürünleri özellikle dikkatle seçilmeli ve dikkatle monte edilmelidir.

Tente Kumaşı

Tente kumaşları, özellikle bilgi ve tecrübe sahibi kişilerce üretilmeli ve seçilmelidir. Seçilen kumaşın sahip olması gereken ilk özellik kesinlikle sık dokunmuş olması gerektiğidir. Bu şekilde dışarıdan gelecek her türlü etkiye karşı kumaşın koruma gücü artar ve tente daha uzun süre kullanılabilir.

Tente Türleri

Üretici firmalar artık birçok türde tente üretmektedirler. Bu ürünler kişilerin özellikle müşterilerin kullanım alanlarına göre değişmektedir. Özellikle kullanılacak alanın genişliği, otomatik sistemlere el verişliliği, maliyeti ve müşterinin isteği üzerine tente türleri değişmektedir. Bu türleri şu şekilde anlatabiliriz.

  • Katlanır kollu tente: ölçüleri istenildiği gibi ayarlanabilen genellikle balkon ve teraslarda kullanılan tentelerdir.
  • Spotlu tente: Aydınlanma sağlamak adına üzerine spot ışık sistemleri kurulabilen tentelerdir. Bu şekilde hem korunma hem aydınlanma sağlanır.
  • Eğimli tente: Sahip olduğu mekanizma sayesinde eğitim ayarlanabilen tentelerdir. Çevirme kolu ile tentenin yönü ve eğimi ayarlanabilmektedir.
  • Körüklü tente: imalatı sırasında yerleştirilen körük sayesinde yan tarafların da ayarlanabildiği tentelerdir.
  • Motorlu tente: Üzerine döşenen özel sistemi sayesinde uzaktan kumanda ile mekanın hemen hemen her yerinden yönetilebilen tentelerdir.
  • Tek taraflı tente: İki ayrı profilin üzerine yerleştirilip tek taraflı olarak açılabilen tentelerdir.
  • Çift taraflı tente: Özel ayak sistemleri üzerine yapılan ve bu sayede iki tarafa doğru da açılabilen tente türüdür.
  • Sabit tente: hareket kabiliyeti olmayan tentelerdir. Yerleştirilen mekânın üzerini kapatacak şekilde sabitlenir. Genel olarak kafelerde tercih edilmektedir.
  • Manuel tente: isminden de anlaşılabileceği üzere el ile kontrol edilebilen tentelerdir. Üzerlerinde herhangi bir kontrol sistemi bulunmamaktadır ve kullanıcı tentenin yönetimini kendisi sağlar.

Raylı pergola tente: Bu sistemlerin sürekli açılıp kapanabilme özelliği vardır ve bu uzaktan kumanda ile sağlanabilmektedir. Kanunen getirilen sigara yasağına bağlı olarak tercih edilme oranı neredeyse %100 artan bu tenteler ile özellikle kafelerde oturulan alanın üstü açılıp kapanabilir ve bu şekilde sigara dumanının dışarı çıkışı ve mekânın açık alan sayılması sağlanır. Bu şekilde mekânın tercih edilirliği, kullanışlılığı ve aylık kazancının arttırılması amaçlanmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *