Tavan Sistemleri

Kasım 25, 2015by 0

Bazen görsel kaygı ve istek bazen de gereklilik şeklinde ortaya çıkan ihtiyaçlardan dolayı evlerin dört bir yanında tadilat ve yenilik faaliyetleri baş gösterir. Bu tadilatın büyük kalemleri arasında ilk sıralarda ise duvar, yer kaplama ve tavan kaplamalar gelmektedir. Özellikle ilk bakışta dikkat çekici bir bölge olmasa da ortamın atmosferini değiştirebilecek kadar güçlü bir etkiye sahip tavanlara son yıllarda oldukça iddialı uygulamalar yapılıyor. Sayısız çeşidi barındıran tavan sistemleri arasında herkes beğenisine ve dahası bütçesine uygun bir uygulama mutlaka bulacaktır.

En Bilinen Ve En Ekonomik Kaplama

Tavan kaplama sistemleri ile ilgili sık kullanımından dolayı ilk akla gelen kuşkusuz kartonpiyer tavan uygulamaları ve çeşitleridir. Sadece tavanlarda değil duvarlarda da kullanılabilen kartonpiyer malzemesi tutkal ve alçı ile birleştirilen paçavra lifleri ile kağıt parçalarından oluşmaktadır. Oldukça hafif ve kolay uygulanan bu sistemin üzerine boyama yapılabildiği için kartonpiyeri ortamın renk tonlarına uygun bir hale dönüştürebilirsiniz. Tavanı kaplamak için kullanılan malzemelerden biri diğer ise strafor olarak bilinen malzemedir. Kartonpiyer gibi oldukça ekonomik, hem modern hem de klasik olan bu malzeme aynı zamanda rutubet önleme ve ses yalıtımı konusunda da oldukça başarılıdır. Üstelik bu malzemeyi sadece yaşam alanlarında değil mutfak ve banyo gibi nemli ortamlarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tavan Kaplama Uygulamasının Avantajları

Tavan kaplama sistemleri öncelikle ısı ve ses yalıtımı amacı ile uygulanırlar. Kullanılan malzemenin kalitesine göre de bu beklentinin karşılanma yüzdesi artacaktır. Hangi ürünü seçeceğinize karar vermeden önce ürünlerin ağırlıklarını da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Çünkü kaplamanın ebadı ve ağırlığına göre monte edilecek duvar, profil ve demir gibi alt malzemelerin taşıma kapasitesinin yeterli seviyede olması gerekiyor.

Uygulamanın Püf Noktaları

Tavan kaplama uygulaması gerekli titizliği gösterebilecek ve kendine güvenebilecek herkesin kolayca halledebileceği bir işlem. Gönye ve terazi ile ilgili bir ön bilgisi olan herkesin yapabileceği bu uygulama için gerekli ürünleri aldıktan sonra uygulama yapılacak alana kaplama oranınca bir yapıştırıcı sürerek ilk adımı atabilirsiniz. Kartonpiyer ve strafor gibi malzemeler hafif olduğu için uygulama yapmak sizi zorlamayacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli detayın kullanılan yapıştırıcı ister silikon, ister saten ya da akrilik olsun önemli olan tavan malzemesinden taşmayacak şekilde uygulanmasıdır. Uygulamadan sonra su bazlı boyalar ile tavan kaplamanızı istediğiniz renge dönüştürebilirsiniz.

Gergi Tavan Sistemleri

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte ev dekorasyon ürünlerinde de yoğun bir çeşitlilik ile karşı karşıya kalmış durumdayız. Tavan uygulamaları da bu değişim ve yenilenmeden nasibini alıyor. İşlevselliğin yanında çarpıcı bir dekorasyon malzemesi olarak sıklıkla tercih edilen gergi tavan sistemleri de bu ürünlerin başında geliyor. Oldukça şık olmasının yanında yalıtım sağlayan, hijyenik ve steril bir malzeme olan gergi tavan ürünleri yapısı sayesinde istenilen forma sokulma konusunda da oldukça esnek. Üstelik doku ve renk çeşitliliği sayesinde herkes kendi beklentisine göre bir malzeme mutlaka bulacaktır. Avantajlı fiyatları ile ortamın atmosferini anında değiştirebilecek etkiye sahip gergi tavanlar ile her projeyi kendine özgü bir hale dönüştürebilirsiniz.

Gergi Tavan Uygulamasının Avantajları

Öncelikle gergi tavan uygulaması kullanım alanı oldukça geniş bir sistemdir. Oldukça hafif bir ürün olduğu için uygulanması kolaydır. Su ve nemden etkilenmemesi, kolay temizlenmesi ve hijyenik oluşu da ürünün tercih sebeplerinin başında gelmektedir. Ayrıca ürünün ısı ve ateşten etkilenmemesi de yaşanabilecek bir yangın felaketinde yaşam alanlarındakilere zarar vermesinin önüne geçecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *