Uzaktan Kumandalı Raylı Tente

Kasım 23, 2015by 0

Açık hava mekanlarının, daha kapalı ve daha havadar bir hale getirilmesinde kullanılan ve genellikle yaz aklarında verandaların altında sıcaktan bunalmadan oturmamıza imkan veren tente sistemleri, oldukça kullanışlı ve bir o kadar da basit çalışma prensibine sahip olan sistemlerdir. Bu sistemler, gölgelik olarak kullanılırlar ve çok farklı çeşitleri ile farklı mekanlara kolayca uyarlanabilirler. Akrilik ve polyester kumaşlardan yapılan tente örtü malzemeleri, son derece dayanıklı olmakla birlikte, çabuk kir tutmayan bir yapıya da sahiptirler. Bu yüzden tente sistemleri satın alırken, ucuz ve kalitesiz bez malzemeler değil, polyester ya da akrilik malzemeden yapılmış olan tente brandalarının tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Hareketli tenteler kendi aralarında farklı sistemlere göre gruplandırılırlar. Sabit tenteler günümüzde çok fazla tercih edilmemekle birlikte biraz daha ekonomik fiyatlar ile satın alınabilmelerinden dolayı, fonksiyonellik gerektirmeyen mekanlarda dekoratif amaçlı olarak tercih edilebilirler. Ancak tente çeşitleri arasında hemen hemen en fonksiyonel ve en şık duruşa sahip olan tenteler raylı tenteler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kış Bahçeleri İçin Fonksiyonel Tente

Uzaktan kumandalı raylı tenteler, kullanıldıkları mekanın üstünün tamamen açık bırakılabilmesine ya da yeri geldiğinde tamamen kapatılabilmesine yarar. Kış mevsimlerinde, çeşitli cafe ve barların üstleri bu şekilde kapatılıp açılarak havalandırma sağlanır. Raylı tentelerin kullanımı özellikle kapalı mekanlarda sigara içme yasağının getirilmesinden sonra artmıştır. Kapalı mekanlarda sigara içmek sağlığa zararlı olmakla birlikte, raylı tenteleri ile yapılan periyodik havalandırmalar sayesinde, daha havadar bir ortam yaratılmakta, içerisi havalanmakta hem de kanunlara aykırı işletmecilik yapılmamış olmaktadır.

Raylı Tentelerin Mekan Sahiplerine Sağladıkları Avantajlar

Raylı tente sistemleri, mekan sahiplerinin mekanları için yapacakları masrafı en aza indirmelerini sağlamıştır. Mekan sahipleri, müşterilerini kaybetmek pahasına, kapalı bir mekanda sigara içme yasağını kesin bir şekilde uygulamak yerine, raylı tenteler ile açılır kapanır bir sistem oluşturma yoluna gitmişler, böylece hem müşterilerini kaybetmeden hem de mekanları için çok fazla bir inşaat masrafı çıkartmadan pratik bir sistem kurulumunu gerçekleştirmişlerdir. Otomatik raylı tenlerin, maliyetleri, diğer sabit ve fonksiyonel olmayan sistemlere göre biraz daha yüksek olsa da yine de çok yüksek bir maliyet tutarı bulunmamaktadır. Tenteler, sağlamış oldukları kolaylıklara rağmen oldukça ucuz maliyetlere sahiptirler.

Rulman Sistemi Ve Bakımı

Raylı tentelerde, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, rulman sistemi olmaktadır. Bilindiği gibi raylarda meydana gelebilecek en ufak bir sorun, bu sistemlerin motoruna da zarar verecektir. Elektrik ile çalışan bu motorların zorlanmadan çalışması gerekmekte bu yüzden tentenin rulman sistemi bakımının ara ara yaptırılması tavsiye edilmektedir. Otomatik raylı tentelerin imalatında çeşitli kalite kontrol aşamaları mevcuttur. Bu aşamaların her birinden geçmiş bir sistem satın alınmalı ve mekana yerleştirilmelidir. Raylı tentelerde branda sistemi olarak, akrilik ve polyester örtüler kullanılmaktadır. Bu örtüler direk dış ortam ile temas ettiklerinden, güneşten ve yağmur sularından etkilenmemeli, özellikle yağmur suyunu içeri sızdırma özelliğinde olmamaları gerekir. 3 katmanlı tabakaları ile bu örtüler, hem yangın gibi durumlarda, alevlere karşı dayanıklılık göstermekte hem de yağmur sularına ve güneş ışınlarına karşı dayanıklılık göstermektedir.

Kir Tutmayan Örtü Malzemesi

Tente satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlarda, örtünün kolay temizlenebiliyor olması yer almaktadır. Polyester ve akrilik örtü malzemeleri, su tutma özelliğine sahip değillerdir. Yağmur ile temas ettiklerinde yağmur suları kolayca üzerlerinden kayarak gider ve böylece çabucak kuruma gerçekleşir. Çamurlanma tozlanma gibi durumların görülmesi bu tip brandalarda daha zordur. Raylı sistemlerde de hem dayanıklılık hem de diğer avantajları sebebiyle bu sistemler tercih edilmektedirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *