Fotoselli Kapı

Temmuz 27, 2016by Serhan Yalçın0

Otomatik Sensörlü Kapı

Tarihte bilinen ilk otomatik kapı Roma imparatorluğu döneminde Mısır’ın İskenderiye şehrinde milattan sonra birinci yüzyılda inşa edilmiştir. İlk ayak sensörü ile harekete geçen kapı ise Çin’de milattan sonra 604-618 yılları arasında yapıldığı düşünülmektedir.

Otomatik Sensörlü Kapı

Sözcük Anlamı

Otomatik kapı; kendisine birisi yaklaştığı zaman otomatik açılabilen kapılardır. Açılıp kapanabilen giriş ve çıkışa izin veren bir yapıdadır. Açılıp kapanmasını yay veya elektrik gücü ile sağlanmaktadır. Yaklaştığınızda sizi algılayabilecek bir sensörle donatılmış olup sensörün hassaslık derecesi ayarlanabilmektedir. Kapıların çalışabilmesi için elektrik enerjisi gereklidir. Elektrik kesintisinde veya bir arıza durumunda manuel çalışmasını sağlayan bir sistemi bulunmaktadır. Güvenlik sensörleri ile donatılmışlardır. Amacı kapının açılıp kapanma yolu üzerinde bir engel olduğunu algılayarak kapının açılmasını veya kapanmasını yavaşlatarak çarpışma şiddetini azaltmaya yardımcı olmaktır.

Otomatik Kapı Sistemlerinin Avantajları

Sürekli değişen ve gelişen teknoloji sayesinde artık birçok şey otomatikleşti. Sensörlü kapı ve yana  kayar cam kapı günümüzde binalarda ve işyerlerinde, her türlü giriş ve çıkışın fazla olduğu yerlerde olabildiğince sessiz  ve son derece yüksek performansla kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran ve yaşam kalitesini yükselten bir konfor temin etmektedir. Sıcak ve soğuk hava koşullarında otomatik kayar kapı sistemleri, değişen hava koşullarında iç mekânın sıcak ve soğuk kaybını önemli ölçüde düşürmektedir.

  • Kullanımı kolay ve zahmetsizdir.
  • Estetiktir, göze hitap eder. Her türlü dekorasyona uyumludur.
  • İşletmenin imajının sürekli yeni görünmesini sağlar.
  • Isı kaybını minimuma indirir.
  • Giriş ve çıkışın yoğun olduğu işyerlerinde, hem opsiyonel, hem de sessiz çalışma özelliğiyle cezbedicidir.

Otomatik Sensörlü Kapı Nasıl Çalışır?

Kapı  boşluğu üzerine asılan bir ray üzerinde kayarak hareket eden tek veya çift yöne açılan kanatlardan oluşan bir kayar kapı düzeneğinin otomatik hale getirilmesidir. Ray profili dişli kayış çarkları, otomatik kapı motorları, algılama elemanları ve algılama elemanlarından gelen sinyali hareket komutuna çevirecek olan mikroprosesör işlemci ( öğrenebilir elektronik devre) başka bir deyişle anakart v.b. elektronik devreleri üzerinde barındırır. Ray profili üzerindeki donanımları gizlemek ve korumak amacıyla bir servis kapağı ile tamamlanır ve otomatik kapı mekanizması olarak isimlendirilir. Zeminden kılavuzlama, yanlardan yalıtma ve üst profilden mekanizmaya bağlanma ihtiyaçlarından dolayı özel olarak tasarlanmış bir yapıya sahiptir.

Günümüzde otomatik sensörlü kapı sistemleri her türlü açtırma elemanından gelen sinyali işleyebilecek şekilde geliştirilmiştir. Otomatik kapı kumandası dijital ekranlardan kapının konumunu göstermekle birlikte kullanımı son derece pratik hale getirilmiştir. Otomatik kapı devresi bazı modellerde tek bir kart üzerine baskılanırken, motor kartı, kilit kartı, batarya kartı ve anakart olarak ünitelere de bölünebilmektedir.

 

Otomatik Sensörlü Kapı Sistemleri Çeşitleri

Tek yöne açılır standart otomatik sensörlü kayar kapılar: Duruma göre sistem bütünlüğü içerisinde sağ veya sola açılır hareketedir. Hareketli kanadın üzerine kaydığı bir sabit kanattan oluşturulabildiği gibi, daha kısıtlı alanlarda, mevcut duvar, camekân veya cepheler üzerine açtırılarak sabit kanat olmaksızın da uygulanabilmektedir. Tek kanatlı uygulamalar özel bir sebebi olmadığı sürece daha ziyade kısıtlı kullanım alanlarında tercih edilmektedir. Tek kanatlı standart otomatik sensörlü kayar kapı sistemlerinin minimum kanat açabilme mesafesi 700mm – maksimum açma mesafesi ise 3000mm olabilmektedir.

Çift yöne açılır standart otomatik sensörlü kayar kapılar: Sağa ve sola senkronize bir şekilde kendi sabitleri veya mevcut cepheler üzerine kayarak açılan otomatik kapı sistemleridir. Simetrik duruşu ve açılacak mesafeyi çift yöne kaydırarak seri açılım sağlaması çift kanatlı kayar kapıları uygulama zorluğu bulunmayan her durumda öncelikli tercih haline getirmektedir. Çift kanatlı standart otomatik sensörlü kayar kapı sisteminin sağlayabildiği minimum geçiş genişliği 800mm – maksimum açma mesafesi ise 3000mm olabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *