Işıklı Pergola

Kasım 23, 2015by 0

Pergola, Latince saçak anlamına gelen pergule kelimesinden türetilmiştir. İtalyancada bu kelime, gölgelik anlamını taşır. İtalya’da doğan bu kelime zamanla yayılmıştır. Bu bağlamda yıllar geçtikçe evrensel bir hal alarak Dünya’ya yayılmıştır. Pergola günümüzde çok fazla kullanılan dekorasyon araçlarından biridir. Dekorasyondan ziyade evlerin ve işyerlerinin vazgeçilmez ihtiyaçları arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Pergola tente sistemleri sayesinde çeşitli tente türleri yapılmaktadır. Bunlar yatay, bükümlü ve çatıya yapılan tentelerdir. Kullanışlı bu ürünler sayesinde evlerinizi ya da işyerlerinizi yağmura, güneşe, rüzgara karşı koruyabilirsiniz. Hem yaz hem de kış kullanımı için uygun olan tenteler, sizlere kullanım kolaylığı sağlar. Özellikle cafe işletiyorsanız cafelerinizde ya da evinizin balkonuna yenilik getirmek istiyorsanız bu tentelerden kullanabilirsiniz.

 

Pergola İşlevleri

Pergolalar sizleri yazdan güneşten korur. Açılır kapanır fonksiyonu sayesinde güvenli olur. Pergola modelleri, evinize, yazlığınıza ya da işyerinize uygun modellerde yaptırılabilir. Açılır kapanır bir model seçebileceğiniz gibi, su geçirmez modelleri tercih etmeniz, evinizi yağmurdan koruyacaktır. Pergola tente sisteminde yapacağınız değişiklikler de tamamen size bağlıdır. Şöyle ki pergola sistemini camla kaplatıp, açılır kapanır özelliğini kullanarak kışları da verim alabilirsiniz. Yani kış aylarında da eve kapanmak zorunda olmadan, güvenilir bir şekilde açabilirsiniz. Bahçenizde ya da balkonunuzda bu sayede keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu sayede dört mevsim boyunca herhangi bir kısıtlama olmadan pergolalarınızı kullanabilirsiniz.

Pergola Çeşitleri

Ev ve işyerlerinde kullanılan birçok çeşitte pergola bulunur. Ahşap ya da çelik pek çok ürün bulmanız mümkündür. Bunlar genelde üstü açık yapılır ve bitkilerle kapatılır. Bu modeller daha çok bahçelerde, sahillerde ve parklarda kullanılır. Pergola tente modelleri ise genelde evlerin teras ve balkonlarında kullanılır. Örneğin raylı tenteli modeller yazları güneşten, kışları ise yağmurdan sizleri korur. Açılır-kapanır olması da kullanım kolaylığı sağlar. Pergola tentelerin raylı ya da motorlu sistemleri vardır. Bunların dışında tenteler kafeteryalar, kamuya açık alanlarda da kullanılabilir. Bu sayede güneşin olumsuz etkilerini silebilir, rüzgarın ya da yağmurun zararlarından da kurtulabilirsiniz.

Işıklı Pergola

Bunun dışında ışıklı, uzaktan kumandalı pergolalar de revaçtadır. Özellikle cafe, restoran gibi mekanlarda kullanılan ışıklı pergolalar girişlerin hoş gözükmesini sağlar. Bu bağlamda ışıklı pergola çeşitleri, birçok işletmeci tarafından tercih edilir. Farklı bir ambiyans yaratmak ve ilgi çekmek isteyen işletmeciler genelde bu pergola tiplerini tercih ederler. Bu tip işletmelerin farklı ambiyansları için tercih edilebilirliği de artar. Bunun dışında cafe sistemlerinde bu tür pergolalar kullanmak iş verimini de arttırır. Kışın içeride oturmak zorunda kalınmaz ve dışarıda da yağmur ya da soğuk etkisi olmadan oturulabilir.

Pergola Fiyatları

Pergola fiyatları da alacağınız hizmetin ve malzemenin kalitesine göre değişmektedir. İsteğe göre pergolalara birçok ek sistem eklenebilir. Raylı ya da motorlu sistemler kullanabilir. Bunun dışında pergolalarınızı dilerseniz kumanda ile yönetebilirsiniz. İstediğiniz zaman açılabilme özelliği sayesinde de kolay kullanım avantajları sağlar. Dediğimiz gibi seçeceğiniz modele ve fonksiyonlara göre farklı fiyat politikaları uygulanır. Buna ek olarak pergolalara ekstra ışıklandırma sistemleri yaparak da mekanları farklılaştırabilirsiniz.

Kaliteli Ürünleri Tercih Edin

Pergola sistemleri, sürekli yaptırabileceğiniz sistemlerden değildir. Yani bir kez yapıldığında uzun dönemler kullanılır. Bu yüzden kaliteli ve dayanıklı ürünleri tercih etmelisiniz. Teknolojiyi yakından takip eden ve yenilikçi firmalarla çalışarak işlerinizi yaptırabilirsiniz. Unutmayın pergola yaptırmakla o yerin değerini de arttırırsınız. Bu yüzden de buna uygun, kaliteli ürünleri tercih etmelisiniz. Uzun vadeli kullanımlarda sizin için çok önemli olacaktır unutmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *