İstanbul Kış Bahçesi

Ocak 7, 2016by

Yüzyıllardır dünyanın gözdesi halinde olan İstanbul , tarihiyle, jeopolitik konumuyla, doğal güzellikleri ile tariflere sığmaz güzelliktedir. Asya ve Avrupa kıtasını birleştiren boğaza sahip olan bu şehir Türkiye’nin ‘’ İstanbul’un taşı toprağı altındır.’’ Sözleriyle kıymetini bir kez daha dillere pelesenk hale getirmiştir. Bünyesin de milyonlarca insana ev sahipliği yaptığı gibi dünyanın bir çok ülkesinden gelenleri de misafir etmektedir. Her mevsiminin ayrı bir güzellik kattığı bu şehir bir çok şaire ilham kaynağı olmuştur. Kitaplarda sayfa sayfa betimlenen sonbaharı anlatacak olursak kahverenginin her tonunu bulabileceğiniz yaprak döken ağaçlar koruları ve yolları kartpostal haline getirir. Bir çok turistin fotoğraf çektirmeye doyamadığı bu şehir her mevsim misafir ağırlayan potansiyele sahiptir. Yaz aylarında plajlarında sıcaklayan insanların serinlemesine fırsat veren İstanbul , ilkbahar aylarında ise lalelerin yarattığı müthiş görselle ilgi odağı olmaya devam eder. Ve kış ayları … Bazen keskin bir soğuk ile bazen tatlı bir havadan süzülen kar taneleri ile kışın her halini bizlere yaşatıyor.

Kış ayının tadını çıkarmak isteyen bir çok kişi yaşamış oldukları müstakil evlerde kış bahçesi yaptırıyor.

Peki nedir bu İstanbul kış bahçesi ?

Yaz aylarında tadına doyamadığımız bahçelerimizde kış aylarında devam etmek için bahçelerimize yaptırdığımız özel alanlar. Genel olarak boydan boya cam şeklinde inşa edilen kış bahçeleri sizleri sıcak tutarken hem bahçenizin hem de doğanın güzelliğini izleme fırsatı sunar. Bahçenizin sahip olduğu alana özel bir planlama yapılarak tasarlanan kış bahçelerinde dekorasyon konusunda da çok seçenek bulunur.

Kış bahçeleri sadece evlere özel olmakla kalmayıp mekanlarında kurtarıcısı olmuştur. Kısa süren yaz aylarında açık havada oturmak isteyen kişiler için yapılan bahçe kısımları kış aylarında da hizmet vermek amaçlı kış bahçesi şeklinde tasarlanır. Kış bahçelerinde bulunan camlar genel olarak tamamen açılabilir şekilde tasarlanan sürgülü modellerdir. Bu camlar yaz aylarında çıkarılabilir şekilde dizayn edilmiştir. Evlerin bahçeleri için tasarlanan kış bahçeleri genel olarak sabit bir çatı altında bulunurken , cafe, restorant gibi mekanlarda açılır kapanır tente şeklinde tasarlanır . Kalabalık dönemlerde havalandırma amaçlı açılan bu tenteler sıcak havalarla birlikte gelen ani yağmurlara da önleyici bir husustur.

Görsel olarak da şık bir duruşa sahip olan kış bahçeleri hem kaliteli hem kolay inşa edilen bir özellikte olduğu için son derece fazla tercih edilen bir türdür.

İstanbul kış bahçeleri yoğun misafir akışını kaldırabilecek alanlar olarak tasarlanabilir. Bir çok kültürü ağırlayan İstanbul da bunun örnekleri mevcuttur. Kadıköy, Üsküdar, Bostancı , Eyüp, Pierrelotti, Nişantaşı , Kabataş , Beşiktaş ve geriye kalan her semtinde bulunan mekanlarda kış bahçelerine rastlayabilirsiniz. Boğazda bulunan tarihi yalılar da ağırlıklı olarak kullanılır . Bir kısmını sera olarak değerlendiren kişilerde yaygındır.

Eğer sizlerde doğa ile iç içe olmayı seviyor ve yaz kış demeden doğayı izlemek istiyorsanız. Eviniz müstakil ve alanınız müsait ise hiç düşünmeden bir kış bahçesi yaptırabilirsiniz. Malzemelerde seçici davranmanız ve kaliteden şaşmamanızı tavsiye eder yetkili kişilerin söylediklerini değerlendirerek karar verilmesini öneririm.

İstanbul gibi bir megakentte oturuyor ve kendinize ait bir bahçeye sahipseniz çok şanslısınız. Misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz , kahvenizi yudumlarken yağmuru izleyebileceğiniz bir kış bahçesi hem sizin hem de gelen misafirleriniz için huzur verici bir deneyim olacak ve evinize renk katacaktır. Kış bahçesi sahibi olmaya karar verdiğinizde internet üzerinden yapılmış örneklere ulaşabilir, üzerinde değişiklik yaparak kendi zevklerinize göre tasarlatabilirsiniz. Kış bahçenizde geçireceğiniz mutlu günler dileriz.